„Nors aš mažas, bet gudrus, galiu mokyti visus“

Lapkričio 19-23 dienomis vyriausi lopšelio-darželio ugdytiniai įsitraukė į Šiaulių rajono savivaldybės ikimokyklinio / priešmokyklinio amžiaus vaikų projektą „Nors aš mažas, bet gudrus, galiu mokyti visus“, kuris buvo skirtas Lietuvos suaugusiųjų mokymosi savaitei „Lietuva mokosi: iš praeities į ateitį“. „Ramuniukai“ projekto veikloms ruošėsi rašydami kvietimus, juos patys išdalindami įstaigos darbuotojams. Pirmajame „Jogos pasakos“ užsiėmime buvo kiek labiau įsitempę, nes mokytojais tapo pirmą kartą. Sekamos pasakos intarpuose kiekvienas ugdytinis pristatė po jogos pratimą, visi kartu juos demonstravo, o kai kurie išdrįso suaugusiems skirti pastabų ar pagyrimų. Laisviau jautėsi „Kūrybinėse dirbtuvėlėse“ vykusioje meninėje veikloje, mokant kurti „Sapnų gaudykles“. Čia jau suaugusiems teko atsakyti į mažųjų mokytojų užduotus klausimus, o ir patiems mokiniams kilo kūrybinių klausimų. Vaikai noriai, individualiai dalijo patarimus: kaip verti siūlus, kokias priemones rinktis dekoravimui, rodė savo sukurtus pavyzdžius ir aiškino, kur namuose tinka kabinti sapnų gaudyklę ir kam ji skirta. Daugelis ugdytinių liko patenkinti įvykusiomis veiklomis, džiaugėsi patirtu mokytojavimo džiaugsmu. Mažieji mokytojai pasigyrė savo šeimos nariams, kaip jie šauniai pasirodė. Kai kurie ėmė svajoti užaugę būti mokytojais. Pasak vaikų, mielai dar pakartotų panašias veiklas. Vienam kitam buvo neramu ir tai aiškino taip: „Visi į mane žiūri“. Išsakė vaikai ir savo vertinimus: „dideli nemokėjo dar“ (Svajūnė), „nežinojo, kaip skylutes pasidaryti“ (Akvilė), „sportuojantys žmonės buvo lankstūs, bet keli žmonės nelabai padarė pratimo „Paukštis“ (Marta), „labai geri mokiniai buvo“ (Akvilė).

Priešmokyklinukai organizavo šiuolaikinio šokio pamoką savo mamytėms. Vaikų pastebėjimai ir patarimai dėl laikysenos, stovėsenos ir judesių ritmingumo mamoms padėjo demonstruoti pasitempimą, judrumą ir stabilią kūno laikyseną šokio metu. Anot mokytojo Jokūbo: „Daugumai mamų iš pradžių truputį pavyko šokti, truputį nepavyko. Jos kažko labai jaudinosi, bet po kelių pakartojimų buvo jau gerai“. Augustė pastebėjo: „Mamos labai lanksčios, bet nedrąsios“. Domilė pasidžiaugė: „Esu gera mokytoja, nes mama puikiai atliko judesius, nors daug šypsojosi ir juokėsi. Jau buvau pamokiusi ją namie“. Interaktyvioje pamokoje dalyvavo grupės vaikų močiutės, kurios susidomėjo sveikatingumo veikla. Mokytojų pristatyti žaidimai, pasakojimai bei teminės sveikatinimo užduotys ant šviesos stalo, stebino močiutes šiuolaikinių technologijų galimybėmis ir žinių pateikimu. Drąsiai vaikų pristatytos veiklos interaktyvioje lentoje, sudomino visas šiuolaikines močiutes. Tačiau mokiniams reikėjo vaikų paskatinimo ir paraginimo drąsiau atlikti užduotis, imtis iniciatyvos dirbant komandose. Kaip sakė mokinė-močiutė, atlikdama užduotį interaktyvioje lentoje: „Nesu mačiusi, kad pirmiausia braukiam rašiklį, o iš paskos atsiranda raštas“. Močiutė Jūratė pastebėjo: „Gyvenime neįsivaizdavau tokių įdomių, spalvotų ir smagių dalykų vaikams“. Degustuojant įvairių žolelių arbatas, ragaujant su įvairiais priedais, vaikai močiutėms priminė apie jų svarbą organizmui, ypač artėjant šaltajam sezonui. Apsilankius pas Neįgaliųjų draugijos narius, vaikai grįžo kupini įspūdžių, nes suaugę jų įdėmiai klausėsi, nuosekliai mokėsi ir pasigamino puikius rankų darbo pakabukus. Vaikai pastebėjo, jog draugijos nariai kūrė labai atsakingai, komponavo spalvotas priemones, klausydami vaikų patarimų – dekoravo pakabukus. Neįgaliųjų draugijos nariai apdovanojo vaikus rankų darbų kurtais žaislais, visi vaišinosi arbata. Apibendrindama savaitės mokomąsias veiklas, Urtė pastebėjo: „Smagu būti mokytojais suaugusiems, nes jie labai geri mokiniai. Jie moka klausytis ir išklausyti, jie išgirsta, ką sako vaikai ir sureaguoja į jų pastabas. Išmoko naujovių, kurias mes nuoširdžiai jiems parodėme. Ypač džiaugiuosi savo močiute Irena, kuri metė darbą ir atėjo pas mane semtis žinių apie sveikatą. Taip pat džiaugiuosi Augustės močiute Dina. Ji tokia menininkė, jos rankos auksinės“. Rytis apgalvojo veiklų organizavimo savaitės renginius ir nusprendė: „Iš pradžių viskas vaikams atrodo nedrąsu, bet kuo toliau, tuo viskas geriau ir smagiau vyksta!“

Vyresnioji auklėtoja Irmina Burneckienė ir vyresnioji priešmokyklinio ugdymo pedagogė  Gintarė Tautkienė